I Zawody Trialowe o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni - Gdynia-Kolibki - 12.07.2008

fot. Anna Wolska Właśnie 2 godziny temu skończyły się pierwsze zawody trialowe o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni. Myślę, że właściwą nazwą w tym przypadku byłby "piknik trialowy". Ta świetna impreza zorganizowana pierwszy raz na wybrzeżu odbyła się na byłym torze motocrossowym w Gdyni Kolibkach, na terenie którego obecnie funkcjonuje Adventure Park, organizatorami byli Remigiusz Czapski i Robert Porażka, a patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Gdyni. Jeszcze w piątek wieczorem wydawało się, że na gliniastym podłożu byłego toru "wszystko popłynie" w strugach deszczu jednak w sobotę od rana pokazało się słońce i pogoda była niemal idealna. Wystartowali zarówno kierowcy zawodowi jak i amatorzy, a każdy z nich na swój sposób dostarczył kibicom nie lada atrakcji. Pojawili się tacy zawodnicy jak Przemek Kaczmarczyk, Łukaszczyk Michał, Tomasz Hajduk oraz Rafał Luberda tutaj niestety tylko w roli głównego sędziego oraz trenera wspaniale zapowiadających się młodych talentów i niestety nie udało nam się podpatrzeć sztuczek jakie na pewno potrafi zaprezentować. Organizatorzy przygotowali trasę, na której znalazło się 8 odcinków specjalnych i każdy z zawodników musiał w określonym czasie przejechać ją 4-krotnie. Zapewnili Oni nam dość dużą różnorodność przeszkód, począwszy od stromych podjazdów i zjazdów poprzez przejazdy przez belki wzdłuż i w poprzek, wąskie zakręty aż po jazdę po samochodach, które zwinnie pokonywali startujący. Tzw. odcinki jazdy obserwowanej posiadają bardzo szczególną specyfikę, zazwyczaj mają zaledwie kilkadziesiąt metrów i wyglądają w oczach kibiców często banalnie lecz od zawodników wymagają szczególnych umiejętności i ogromnego skupienia. Bardzo wąskie zakręty powodują nieraz, że tylko obracanie motocykla wokół własnej osi przy zachowaniu idealnej równowagi gwarantują optymalne ustawienie się względem kolejnej przeszkody jaka czeka na trasie zawodnika i może to zapewnić udany przejazd. Zawodnicy powinni przejechać taki odcinek z jak najmniejszą ilością punktów karnych, które można otrzymać chociażby za podparcie się nogą, maksymalna ich ilość jaką można otrzymać na jednym odcinku to 5.

fot. Anna Wolska Zapowiadało się, iż będziemy mieli okazję popatrzeć na dwóch zawodników MP w rajdach enduro ale niestety pomimo szczerych chęci brak motocykla trialowego nie pozwolił Michałowi Łukasikowi (Junior MP) na wystartowanie. Charakterystyka motocykla enduro jest znacznie inna niż trialowego, nie posiada on aż takiego zakresu skrętu kierownicy, który jest niezbędny przy pokonywaniu trasy trialowej a jego waga jest o kilkadziesiąt kilogramów większa. Mogliśmy jednak oglądać świetne umiejętności wieloletniego zawodnika enduro a zarazem początkującego trialowca Marcina Spirowskiego (E1 MP), który nie osiągnął wprawdzie nadzwyczajnego wyniku ale za to pokonał trasę w typowo endurowym stylu czyli wystawiając nogę w zakrętach znacznie częściej niż pozostali startujący, kładąc znacznie większy nacisk na prędkość aniżeli na precyzję oraz styl, które są niezbędne aby uzyskać jak najlepszy wynik na każdym z odcinków i pokazał, że doskonale się przy tym można bawić.

fot. Anna Wolska Wprawdzie rajdy enduro chwilowo przyciągają znacznie większą rzeszę kibiców na swoje "odcinki specjalne" (próby) oraz wszelkie bardziej skomplikowane elementy na trasie jednak wygląda na to, że sport trialowy będzie się pojawiał w naszej codzienności coraz częściej i być może wpisze się na stałe do wybrzeżowego kalendarza. Jest to znakomita okazja na spędzenie czasu wolnego w doborowym towarzystwie świetnych trialowców.

Z punktu widzenia obserwatora, który pierwszy raz uczestniczył w imprezie trialowej można ją zaliczyć do imprez udanych z niecierpliwością czekamy na kolejny termin. Mimo, iż ilość kibiców przybyłych nie była zastraszająca to jestem przekonana, że cała impreza została odebrana bardzo pozytywnie przez publikę jak i przez samych zawodników.

Wielki ukłon ku organizatorom, którzy całkowicie poświęcili swój czas i nie tylko, aby zapewnić nam świetną zabawę, niestety nie pozwoliło to ani Robertowi ani Remkowi na wystartowanie w niepowtarzalnej imprezie jaką były PIERWSZE ZAWODY TRIALOWE O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA GDYNI.

Wyniki

fot. Anna Wolska Klasa A
I miejsce - Czartoryjski Sławomir (nr 21)
II miejsce - Korzeniak Krzysztof (nr 18)
III miejsce - Czapski Michał (nr 17)
Klasa OT
I miejsce - Kaczmarczyk Przemysław (nr 1)
II miejsce - Łukaszczyk Michał (nr 3)
III miejsce - Kuzak Tomasz (nr 8)
Klasa JU
I miejsce - Łukaszczyk Jakub (nr 12)
II miejsce - Kaczmarczyk Oskar (nr 14)
III miejsce - Kwak Bartosz (nr 16)
Klasa OB
I miejsce - Żygadło Ryszard (nr 15)

Jedna z nagród specjalnych - Mister Gracji i Elegancji przypadła Tomaszowi Hajdukowi

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim przede wszystkim udziału w tej imprezie.

Serdecznie Pozdrawiam
Ania Wolska

Film z I Zawodów Trialowych o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni

Film z I Zawodów Trialowych o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni

Zdjęcia z rajdu

Anna Wolska
© Wszystkie prawa zastrzeżone
aniawolska@o2.pl


fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska
fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska
fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska
fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska
fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska
fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska
fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska fot. Anna Wolska